"Χριστούγεννα 2002"

"Τι κάνουμε τα Χριστούγεννα - Πώς φαντάζομαι τον Αϊ-Βασίλη"

Τα Χριστούγεννα στολίζουμε το δέντρο. Βάζουμε μπάλες χρωματιστές και στην κορυφή ένα αστέρι.    Πάμε και λέμε τα κάλαντα με τους φίλους μας. Μας δίνουν λεφτά και χαιρόμαστε πολύ.

Ο Αϊ - Βασίλης τώρα ετοιμάζει τα δώρα για να τα μοιράσει σε όλα τα παιδιά. Τα δώρα τα φτιάχνει με τη γυναίκα του. Τα φτιάχνει με ξύλο και με σίδερο. Φοράει κόκκινες, ωραίες μπότες, είναι καλός και τον αγαπώ πολύ. Θα του στείλω και ένα ωραίο γραμματάκι.

Αγαπημένε μου Αϊ - Βασίλη,

Σ΄ αγαπώ πολύ και θέλω να μου φέρεις ένα δώρο, ένα ρομπότ, και να τ΄ αφήσεις στο μπαλκόνι. Να μην το πας αλλού, σ΄ εμένα να το φέρεις! Είσαι καλός Αϊ - Βασίλη, σ΄ αγαπώ πάρα πολύ και για το δώρο σ΄ευχαριστώ.

Κώστας Λόγυρος

τάξη Β΄

Τα Χριστούγεννα στολίζουμε το δέντρο με μπάλες. Γυρνάμε στο χωριό και λέμε τα κάλαντα, μας δίνουν λεφτά και τα δίνουμε στο μπαμπά μας για να μας αγοράσει ό,τι θέλουμε. Αν έχει χιόνι παίζουμε χιονοπόλεμο. Μαζευόμαστε όλοι μαζί, η μαμά, ο μπαμπάς, ο παππούς και η γιαγιά, και τρώμε φαγητό και κουραμπιέδες.

Εγώ φαντάζομαι τον Αϊ - Βασίλη να έχει πολλά άσπρα γένια και έναν κατακόκκινο σκούφο. Έχει και έναν σάκο με πολλά παιχνίδια, που τα περιμένουν τα παιδιά. Τα υπέροχα παιχνίδια του Αϊ - Βασίλη.

Αγαπητέ Άγιε Βασίλη,

Σ΄ αγαπώ πολύ και θέλω να μου φέρεις το καλύτερό μου δώρο: ένα φορτηγό και ένα φορτωτή. Θέλω να τ΄ αφήσεις στο δωμάτιό μου. Θα σου αφήσω μερικούς κουραμπιέδες να φας, να πιεις και ένα ποτήρι κρασί. .. Μετά θα πας να μοιράσεις κι άλλα δώρα. Τέλος σου λέω ένα ευχαριστώ.

Μηνάς Καργατζής

τάξη Β΄

Τα Χριστούγεννα στολίζουμε το δέντρο με φωτάκια και με μπάλες. Μ΄ αρέσει να λέω τα κάλαντα παρέα με τις φίλες μου. Μας δίνουν λεφτά και τα μαζεύω. Μου αρέσει τα Χριστούγεννα να έχει χιόνι.

Ο Αϊ - Βασίλης φοράει κόκκινο παντελόνι και κόκκινη μπλούζα. Είναι πολύ όμορφος. Είναι καλός άνθρωπος και τον αγαπώ πολύ.

Άγιε Βασίλη,

Είσαι καλός και σ΄ αγαπώ πολύ, γιατί φέρνεις σε όλους δώρα. Θέλω να μου φέρεις ένα δέντρο και μια κούκλα που μιλάει και λέει "μαμά". Θέλω να τ΄ αφήσεις στο δωμάτιό μου. Με λένε Φλώρα Ντέμο. Σ΄ ευχαριστώ Αϊ - Βασίλη.

Φλώρα Ντέμο

τάξη Β΄

Τα Χριστούγεννα στολίζουμε το δέντρο με τις μπάλες και επάνω βάζουμε το αστεράκι. Λέμε τα          " τρίγωνα - κάλαντα ". Πάω στη θεία μου και τρώμε όλοι μαζί.

Εγώ φαντάζομαι τον Αϊ - Βασίλη να κάνει δώρα για τα παιδιά. Ο Αϊ - Βασίλης κάνει κόκκινα, ωραία παιχνίδια.

Αϊ - Βασίλη,

Σ΄ αγαπάω και θέλω να μου φέρεις μια κούκλα. Σ΄ αγαπώ πολύ και σ΄ ευχαριστώ. Γεια σου Αϊ  - Βασίλη.

Κλαούντια Στάφα

τάξη Β΄

"Μια ευχή για τα φετινά Χριστούγεννα"

Εύχομαι να φέρει ο Αϊ -Βασίλης σε όλα τα παιδιά δώρα και να τα βάλει κάτω από το δέντρο που στόλισαν.

Του ζήτησα να μου φέρει κι εμένα δώρα και τα περιμένω. Ο Αϊ - Βασίλης θα φέρει τα δώρα με το έλκηθρό του.

Αθανασία Στουγιάννη

τάξη ΣΤ΄

Μία από τις ευχές που θα ήθελα να πραγματοποιηθούν είναι για τα φετινά Χριστούγεννα.

Αυτά τα Χριστούγεννα θα ήθελα να είναι χαρούμενα. Να στολίσουμε το δέντρο, να φτιάξουμε μελομακάρονα, κουραμπιέδες, και να δω τον Αϊ - Βασίλη.

Θα ήθελα να χιονίσει για να παίξουμε χιονοπόλεμο.

Θα ήθελα ακόμα να πάω να ψάλλω με τις φίλες μου.

Δήμητρα Ξερίδου

τάξη Ε΄

Η δική μου ευχή για τα Χριστούγεννα είναι όλοι οι άνθρωποι να αγαπιούνται και να υπάρχει ειρήνη σε όλο τον κόσμο.

Τα παιδιά να περάσουν ωραία αυτά τα Χριστούγεννα και να μη μαλώνουν για ασήμαντα πράγματα.

Οι μεγάλοι να πάρουν κανένα δώρο στα παιδιά και να μην τσιγκουνευτούν, γιατί είναι γιορτή .

Όσο για τα παιδιά που είναι φτωχά, τους εύχομαι ολόψυχα:

" Καλά Χριστούγεννα"

Δημήτρης Πίττας

τάξη Ε΄

Τα φετινά Χριστούγεννα θέλω να ρίξει χιόνι σε όλο τον κόσμο. Όλοι οι άνθρωποι θέλω να κάθονται στα σπίτια τους, στο κρεβάτι τους, με ένα ποτήρι τσάι και κουκουλωμένοι.

Τα έλατα θα είναι μισοχιονισμένα και τα λουλούδια θα κοιμούνται κάτω από το χιόνι, που θα μοιάζει με ένα χαλί άσπρο.

Πάνω στο χιόνι θα ξεχωρίζουν οι πατημασιές του Αϊ - Βασίλη, που , με τα κόκκινα ρούχα του, τη γενειάδα  τη μακριά και τις μαύρες μπότες , θα περιπλανιέται σε όλο τον κόσμο, για να αφήσει δώρα σε όλους τους ανθρώπους, και κυρίως στα παιδιά.

Ο Αϊ - Βασίλης θα χαρίσει σε όλους υγεία και ευτυχία. Αυτή η ευχή θέλω να πραγματοποιηθεί τα Χριστούγεννα και όλοι να είναι χαρούμενοι.

Φιλιώ Αρβανιτάκη

τάξη ΣΤ΄

Τα φετινά Χριστούγεννα θέλω ο Αϊ - Βασίλης να μου φέρει ένα μεγάλο υπολογιστή. Δε θέλω όμως να φέρει μόνο σ΄ εμένα δώρο, αλλά και σε όλα τα παιδιά του κόσμου.

Θέλω επίσης να χιονίσει πάρα πολύ και να κλείσουν τα σχολεία μας. Άμα ρίξει πολύ χιόνι , θα παίξουμε και χιονοπόλεμο.

Τέλος, θέλω όλοι οι άνθρωποι να είναι ευτυχισμένοι και χαρούμενοι. Το 2003 να φέρει σε όλους υγεία, χαρά, ευτυχία...

Ελένη Λογύρου

τάξη ΣΤ΄

Εύχομαι πάντα ο Αϊ - Βασίλης να μοιράζει δώρα πρώτα στα φτωχά παιδιά και μετά, αν μείνει κανένα δώρο και άμα θέλει, να φέρει και σ΄ εμένα. Γιατί πρέπει ο Αϊ - Βασίλης να δίνει χαρά στα φτωχά και ορφανά παιδιά.

Θα ήθελα ακόμα να δω τον Αϊ - Βασίλη πάνω στο έλκηθρό του, με τα ιπτάμενα  ελάφια του, όταν πηγαίνει να μοιράσει δώρα στα παιδιά.

Νίκος Χατζάρας

τάξη ΣΤ΄

Η ευχή μου για τα φετινά Χριστούγεννα είναι να γίνουν καλά τα παιδιά που είναι άρρωστα. Να γίνουν καλά και να έχουν φαγητό και φάρμακα. Ο Αϊ - Βασίλης να τους πάει δώρα και να παίζουν με χαρά. Γιατί τα Χριστούγεννα όλοι πρέπει να είναι χαρούμενοι.

Μαρούσα Καργατζή

τάξη Ε΄

"Τι  θα ήθελα να ήμουν αν δεν ήμουν παιδί "

τάξη ΣΤ΄